Šeit ir publicēts neliels apskats, par to, kāds izvērtās 2021.gads, kādi bija lielākie pasākumi, izaicinājumi un kas mainījies iepriekšējā gada laikā. Ja tiksi līdz beigām, tad būsi izceļojis laikā un varēsi apgalvot, ka zini, kāds ir bijis 2021.gads darbā ar jaunatni Gulbenes novadā.

Tad, nu, jāsāk ar gada sākumu un laiku, kad aktivitātes varēja notikt tikai attālināti. Tas nebija vienkāršs laiks, kaut arī iepriekšējā gadā bijām guvuši dažādas mācības un vairāk apguvuši digitālās vides iespējas.

2021.gads iesākās ar tradicionālā pasākuma “Gada atsitiens” plānošanu un veidošanu. Ik gadu janvārī notiek Gulbenes novada jauniešu balvu pasniegšanas ceremonija “Gada atsitiens”, taču aizvadītajā gadā tas notika februārī, pareizāk būtu teikt – tiešsaistē pasākums tika pārraidīts 13.februārī. Pasākuma tapšanā iesaistījās ne mazums cilvēku – ne tikai jaunatnes darbinieki, bet arī paši nominanti, pasākuma vadītājs – Lauris Zalāns, tāpat tika uzrunāti arī sabiedrībā populāri cilvēki, kuri izveidoja video sveicienus nominantiem. Šis bija laikietilpīgs process un jāsaka milzīgs paldies visiem, kuri iesaistījās šī pasākuma tapšanā.

Janvāra nogalē aizsākām tradīciju – piektdienu vakaros spēlēt spēles tiešsaistē, bet februārī uzsākām jaunu sarunu raidījumu Instagramā – “Bremzēm, nē!” ar dažādām iedvesmojošām personībām. Darbs digitālajā vidē ar šiem diviem regulārajiem pasākumiem neaprobežojās.

2021.gada laikā tika organizētas vairākas aktivitātes digitālajā vidē: februārī tika realizēta ideja par ballīti – tas bija pasākums tiešsaistē “PAROLE: GULBENE 93”, kur dalību ņemt varēja jebkurš Gulbenes novada iedzīvotājs, kuram bija vēlme kopā svinēt Gulbenes pilsētas 93.dzimšanas dienu. Tāpat arī īsi pirms Valentīndienas – 12.februārī tika organizēta tiešsaistes spēle “1+1=mīlestība” jauniešiem, kuriem ir otras pusītes – pāriem, martā tika organizēta pieredzes stāstu pasākums par atkarībām “Iepriekš un tagad”, tiešsaistes pasākums Gulbenes novada vidusskolas skolēniem “Virtuālā ballīte”, vebinārs par drošību digitālajā vidē “DIGI: droši | izglītojoši | gudri | inovatīvi”, 1.aprīlī – tiešsaistes spēle “Tas nav joks”, maijā – Eiropas Jaunatnes nedēļas ietvaros – erudīcijas spēle “ES pieDALOS”, jūnijā – tiešsaistes pasākums “Par zaļu vēl zaļāks”, kur uz četrām neformālām sarunām pie Anitas Birznieces ieradās četri lieliski cilvēki, kuri savā ikdienā domā, strādā, ievieš vai piekopj zaļa un ilgtspējīga dzīvesveida principus. Atsākoties rudenim un ierobežojumiem tikties klātienē, tad uz 11.novembri izveidojām digitālo izlaušanās istabu, par godu Latvijas dzimšanas dienai organizējām tiešsaistes spēli “Es mīlu Tevi, Gulbene!” un digitālo spēli tiešsaistē arī Gulbīša pamatskolas skolēniem, savukārt, īsi pirms Ziemassvētkiem organizējām tiešsaistes spēli “Viens pats Bāzē 2”. Tāpat arī jāpiemin divas tikšanās tiešsaistē par brīvprātīgo darbu vietējā mērogā un “Angļu valodas klubiņš” tiešsaistē, ko organizēja Eiropas brīvprātīgās jaunietes.

Ja vēl vēlamies pakavēties atmiņās par digitālo darbu ar jaunatni, tad pie tā noteikti varam pieskaitīt konkursus/spēles:

  • februārī organizēto spēli “Kupidonam pa pēdām”, kur dalībniekiem, izmantojot lietotni ActionBound bija iespēja doties romantiskā pastaigā pa Gulbeni;
  • martā – akciju “Musarings” – aicinājums savākt atkritumus, dodoties pastaigāties vai arī izvēloties uzkopt kādu konkrētu vietu, un foto konkursu “Pavasaris caur objektīvu”;
  • aprīlī – orientēšanās spēli “Trinkš’ pa olām, dodies ceļā!”, kas norisinājās no 2.aprīļa līdz 6.aprīlim pa visu Gulbenes novadu;
  • jūlijā – konkursu “Paskaties uz ūdenstorni”, ko organizējām kopā ar biedrību “Dēms”, Gulbenes mākslas skolu un radošo apvienību “Piektā māja”;
  • augustā – spēli “Piepildi savu sapni!” lietotnē ActionBound, ko organizējām kopā ar citām novada iestādēm, jaunā skolas gada ietvaros, lai sniegtu iespēju pilnveidoties, gūt informāciju par to, kur var gūt jaunas zināšanas un prasmes Gulbenes novadā;
  • oktobrī – konkursu par stilīgāko Helovīnu tērpu un / vai make – up.

Savukārt, ja atskatāmies uz 2021.gada laikā notikušajām klātienes aktivitātēm, tad to arī ir pietiekoši daudz bijis. Tā 1.jūnijā visās vietās novadā, kur ir jauniešu centri, tika organizēts pasākums “Zini, ne riskē!”, par godu Starptautiskajai bērnu aizsardzības dienai, kā ietvaros bērniem un jauniešiem bija iespējams uzzināt vairāk par drošību uz ceļa, aprunāties ar policistiem neformālā gaisotnē, kā arī veikt dažādus uzdevumus ar velosipēdiem. Laika posmā no 8. līdz 17.jūnijam realizējām aktivitāti “Ceļojošā sarunu cafè” pa visu novadu – 14 braucieni pa katru pagastu un pilsētā, kā ietvaros vietējiem iedzīvotājiem bija iespēja piedalīties jaunas metodes “Sarunu ēdienkarte” izmēģināšanā – laiks spontānai sarunai par jaunatnes darbinieku iepriekš sagatavotiem jautājumiem un uzkodām. Jūlija vidū tika organizēta diskusija par brīvprātīgo darbu, jūlija nogalē iesaistījāmies Gulbenes pilsētas svētku aktivitāšu organizēšanā. Augustā, sadarbībā ar Gulbenes novada Kultūras pārvaldi, organizējām “Gulbenes novada jauniešu dienu 2021” Galgauskā, kā ietvaros jauniešiem bija iespēja visas dienas garumā – sākot no pl.12.00 līdz pusnaktij atrast kādas sev interesējošas nodarbes, spītējot lietum, gan klausīties influenceru pieredzes stāstos, gan skatoties Balvu novada dejotāju priekšnesumus, gan pašiem iesaistoties Zumbas nodarbībās, gan piedaloties sporta aktivitātēs, klausoties grupas “Pieci” koncertu, vērojot iluzionista trikus un vakaru noslēdzot ar ballīti, ko ‘iegrieza’ grupa “Latgalīšu Reps” un DJ Kozloo. Septembrī par godu jauniešu centra “Bāze” 15.dzimšanas dienai notika svinības “Pagalma svētki “Bāzei” 15 gadi”, un jau tradicionāli organizētais Tēvu dienas pasākums “Fāteru cīņas” sadarbībā ar biedrību “1st Place”. Oktobrī un novembrī realizējām pasākumu ciklu “Otra tāda nav”, kā ietvaros tika noorganizētas četras “T-kreklu dizaina darbnīcas”.

Septembra nogalē jauniešu centrā “Bāze” organizācija “Creative minds for Culture” organizēja mācības “Apmācības interešu aizstāvības konsultantiem”, savukārt oktobrī projekta “Roku rokā” ietvaros tika organizētas mācības “Darbs ar sociālā riska grupas jauniešiem” un “Mentorings no A līdz Z”.

Starp visām šīm iepriekš minētajām aktivitātēm un pasākumiem, vēl notika dažādās ikdienas aktivitātes jauniešu centros, jauniešu centri noorganizēja 7 nometnes, vasaras dienas Gulbenē un Lejasciemā, tika strādāts pie projektu pieteikumiem, pie projektu realizēšanas un jaunu ideju ģenerēšanas, realizēti divi projektu konkursi, uzņemtas divas Eiropas brīvprātīgās jaunietes no Francijas un nosūtīta viena jauniete no Gulbenes brīvprātīgajā darbā uz Ziemeļīriju.

Šis viss, iepriekš uzskaitītais ir jaunatnes darba redzamā puse, bet aiz tā visa ir arī ikdienas darbs, kas tiek ieguldīts, lai veicinātu Gulbenes novada jauniešiem lietderīga brīvā laika iespēju dažādošanu, uzlabotu jauniešu dzīves kvalitāti, piedāvātu arvien jaunas iespējas kā realizēt un pierādīt sevi, nostiprināt savus talantus un spējas.

Lūk, Tu esi nokļuvis/-usi līdz brīdim, kad varam teikt – Tu zini, kāds ir bijis 2021.gads jaunatnes jomā Gulbenes novadā. Un varam apgalvot, ka Jaunais – 2022.gads ir iesācies straujiem soļiem, un mēs – jaunatnes darbinieki liekam lielas cerības uz to. Lai jaunais gads ar tādu tīģera jaudu un enerģiju pavada mūs visus un gada nogalē ļauj mums ar prieku atkal atskatīties uz paveikto.