Jūlija izskaņā vairāki jaunieši vecumā no 14 līdz 18 gadiem piekrita dalībai diennakts nometnē “Pazudis Kalnī”. Nedz jaunieši, nedz nometnes organizatori nebija gaidījuši, ka nometne izdosies tik lieliska. Varbūt kādam piecas dienas šķiet, ka ir pietiekoši nometnei, taču dalībnieki visi kā viens apgalvoja, ka šādā nometnē varētu turpināt piedalīties vismaz vēl vienu nedēļu. Jā, tā bija viena aizraujoša nometne un tās laikā gūta pamatīga pieredze par dažādām praktiskām un dzīvē noderīgām lietām, arī par izdzīvošanu mežā.

Šo nometni Gulbenes novada jauniešu centrs “Bāze” organizēja sadarbībā ar Latvijas Republikas Zemessardzes 25.kājnieku bataljonu, Valsts Robežsardzes Viļakas pārvaldi un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona brigādes Gulbenes daļu, kā arī Galgauskas pagasta pārvaldi. Un pateicoties visiem iesaistītajiem dienestiem un iestādēm, to darbiniekiem šī nometne izdevās.

Ja Tevi patiešām interesē kā mums gāja nometnē, tad aiziet! Dodamies nelielā ceļojumā, kura laikā atskatīsimies uz vienu aizraujošu nedēļu, kas tika pavadīta mežā, Galgauskas pagastā.

Pirmā diena sākās mierīgi un bez steigas. Visi dalībnieki satikās pie jauniešu centra “Bāze”, mazliet satraukti par to, kas viņus sagaida šīs nedēļas laikā. Ierodoties mežā, kur jāpavada piecas dienas un četras naktis, sākumā tika iekārtota nometnes vieta, celtas teltis, izritināti vai uzpūsti matrači uz kā gulēt, izklāti guļammaisi, un pielāgota apkārtne dzīvošanai mežā. Tad, kad viss bija iekārtots, tika pārrunāti drošības noteikumi, pēc kā sākās aktivitātes. Vienā no pirmajām aktivitātēm jauniešiem bija jāuzzīmē nometnes vietas teritorija, jāizdomā noteikumi, kurus paši būtu gatavi ievērot nometnes laikā, kā arī jāuzraksta idejas par to, kāda būtu viņu ideālā nometne. Lielākā daļa dalībnieku pirms nometnes savā starpā nebija pazīstami, taču pēc iepazīšanās un saliedēšanās spēlēm jaunieši atvērās un vakarā jau atzina, ka jūtas tā kā viens otru jau sen zinātu. Kā pirmajā vakarā sākām, tā arī citos vakaros, tika organizētas vakara sarunas, kā laikā nometnes dalībnieki un organizatori izrunāja dienas laikā pieredzēto, kā arī nākamās dienas plānu. Lai jaunieši kļūtu atvērtāki un varētu brīvi dalīties savās domās, tad sarunas tika organizētas, izmantojot neformālās izglītības metodes.

Otrās dienas rīts un tā arī turpmākie rīti, sākās ar rīta rosmi, iesildīšanos, īsu skrējienu pa meža ceļiem un atsildīšanās vingrinājumiem. Pēc brokastīm, vēl mazliet miegaini, jaunieši klausījās pirmās palīdzības lekciju, kuras laikā uzzināja kā sniegt pirmo palīdzību, kā rīkoties gadījumos, kad redz kādu cilvēku nonākušu nelaimē. Tas varētu šķist garlaicīgi? Nē, tas bija noderīgi, jo pēc lekcijas sekoja arī praktiskie uzdevumi, kurus veicot, jaunieši varēja pārbaudīt un nostiprināt teorētiskās zināšanas.

Īsi pirms pusdienlaika jaunieši tikās ar LR Zemessardzes 25.kājnieku bataljona Civilmilitārās sadarbības speciālisti – vecāko zemessardzi A.Stepāni, kura iepazīstināja jauniešus ar Latvijas Zemessardzi, tās struktūru, to kādas funkcijas zemessargi veic un kā var kļūt par zemessargu. Agnese organizēja komandu spēli, kuras laikā jauniešiem bija jāatceras lekcijā stāstītais par dienesta pakāpēm.

Pēc pusdienām jaunieši apguva ierindas mācību. Šajā dienā saule spīdēja īpaši spoži un padarīja nedaudz izaicinošāku  ierindas mācības apguvi. Bija karsti, koda dunduri, bija jāklausās komandas, taču  jāatzīst, ka jaunieši bija patiešām malači, jo diezgan īsā laika periodā apguva ierindas mācību, iemācījās kā ir pareizi jāsoļo un jānostājas. Tālāk bija jāmācās celt teltene. Tev šķiet, kas tā tāda? Tā ir telts, kas tiek veidota no pončo lietusmēteļa. Un, zini, telteni var arī uzcelt nepareizi, bet tieši tāpēc, lai nostiprinātu teorētiskās zināšanas, katram dalībniekam, kurš vēlējās, bija iespēja uzcelt telteni. Un tika arī izmēģināts kā tādā būtu gulēt, gan tikai uz īsu mirkli, taču priekšstats jau radās.

Vakara aktivitātes notika divos cēlienos – pirms un pēc vakariņām, jo tas bija tik interesanti, ka jauniešiem bija par maz ar pusotras stundas nodarbību. Kas tā bija par aktivitāti? Tās bija paslēpes, tikai citā līmenī, ne tā kā parasti tās tiek spēlētas kopā ar pagalma bērniem. Par šo aktivitāti varētu stāstīt ilgi un gari, bet īsumā, jaunieši apguva maskēšanās pamatus, slēpās un paši meklēja tos, kuri ir paslēpušies. Šajā uzdevumā tika trenētas spējas koncentrēties uz detaļām, jo meklējot dalībniekus, kuri bija paslēpušies, svarīgi bija ne tikai meklēt cilvēkus, bet arī vērot apkārtni ik uz soļa un pievērst uzmanību atstātajām zīmēm. Arī diena Nr. 2 noslēdzās ar dienas izvērtēšanu “Caur pirkstiem” un ar nākamās dienas programmas izrunāšanu.

Trešā diena iesākās ar rīta rosmi, brokastīm un pēc tam sekoja nodarbība par to kā efektīvāk sakārtot somu pārgājienam. Šajā nodarbībā jauniešiem bija jāpaņem savas somas un jāizliek to saturs uz zemes. Sākumā no somas izņemtās lietas bija jāsakārto secībā no mazāk svarīgās lietas, kas būtu nepieciešama pārgājiena laikā, līdz pašai svarīgākajai, kam jāatrodas somas augšpusē vai kādā somas ārējā kabatā, lai nepieciešamības gadījumā, to ātri varētu paņemt. Šīs nodarbības laikā, kopā ar tās vadītāju Raivi, bija iespēja izrunāt ne tikai to kā jākārto soma pārgājienam, bet, ko darīt un kādas zīmes būtu jāatstāj, ja saproti, ka esi apmaldījies.

Pirms pusdienām nometnes dalībniekus par Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu ieradās iepazīstināt divi Vidzemes reģiona brigādes Gulbenes daļas ugunsdzēsēji – Zintis un Jānis, kuri stāstīja gan par dienestu, cik daudz dažādu pienākumu ir ugunsdzēsējiem, gan par to kā rīkoties dažādu nelaimes gadījumu situācijās. Tāpat arī, tā kā dzīvojām mežā, aktuāls jautājums bija par ugunskura kurināšanu mežā un kā to pareizi nodzēst, kā jāuzvedas purvā vai pie ūdenstilpnēm. Tika nodemonstrēts arī ekipējums kādā ugunsdzēsēji strādā un nedaudz izstāstīts par darba rutīnu. Nodarbības laikā, ar ugunsdzēsējiem, uzzinājām arī kādas ir karjeras iespējas dienestā un kā vispār var kļūt par ugunsdzēsēju, un to, cik daudz dažādus darbus ir jābūt gataviem veikt ugunsdzēsējiem.

Pēc pusdienām bija nodarbība, kuras laikā Valsts Robežsardzes Viļakas pārvaldes kinologi un robežsargi jauniešus iepazīstināja ar dienesta funkcijām un karjeras iespējām Valsts Robežsardzē. Dalībniekiem bija iespēja vērot kā kinologi strādā ar suņiem, kā dod komandas un kā suņi reaģē uz dotajām komandām. Šie paraugdemonstrējumi aizrāva ikvienu, jo tas šķiet apbrīnojami, ka suns ir tik paklausīgs un pilda visas dotās komandas. Un vēl, nodarbībā pie robežsargiem varēja ne tikai vērot kinologu darbu ar suņiem, bet arī uzzināt kā var kļūt par robežsargu, kādi ir galvenie robežsarga pienākumi un gūt ieskatu tajā, cik daudz robežsargam ir jāzina, lai varētu strādāt šādā jomā.

Tā kā trešā diena bija piepildīta ar interesantām lekcijām un sarunām, tad vakarā jauniešiem tika dots praktisks uzdevums, bet, lai to izpildītu bija jāatceras viss iepriekšējās dienās apgūtais. Šī uzdevuma izpildē jauniešus negaidīti pārsteidza divi “Ogu bandīti”, par, kuriem nometnes laikā jau tika izstāstīta leģenda. “Ogu bandīti” pēc leģendas esot divi vīrieši, kuri klejo pa mežiem un paņem citu salasītās ogas. Uzdevuma laikā jauniešiem bija jāstrādā komandā un jāatceras viss iepriekšējās dienās apgūtais. Emocijas šī uzdevuma izpildes laikā bija dažādas, daži jaunieši bija nobijušies, kāds bija pārgalvīgāks, nekā vajadzētu, kāds cits bija skeptisks un nenoticēja “ogu bandītiem”, bet kāds uz šo situāciju reaģēja mierīgi un uzņēmās līdera lomu.

Ceturtās dienas rīts sākās ar ik rīta vingrošanu un skrējienu, bet pēc tam, līdz pusdienlaikam dažādas komandu spēles organizēja Jana Kalniņa no Rankas pagasta JIC “B.u.M.s.”. Šo spēļu laikā, mazākās un lielākās grupās, jauniešiem bija jāmācās strādāt komandā, koncentrēties uzdevuma precīzai izpildei, vadīt komandu un uzticēties citiem komandas biedriem. Galvenā atziņa – lai komanda sasniegtu mērķi, ir svarīga ikviena komandas biedra iesaiste procesā.

Pēc pusdienām jaunieši apguva topogrāfijas pamatus, mācījās izmantot kompasu, noteikt un lasīt koordinātas, un apguva orientēšanās pamatus. Savukārt, vakarā jauniešiem tika dots uzdevums, kā izpildē bija jāizmanto pa dienu apgūtās zināšanas.

Pēdējās dienas rīts jauniešiem iesākās bez rīta rosmes un tā kā naktī bija stipri lijis, tad no rīta īsti nebija skaidri zināms, vai notiks iepriekš plānotais pārgājiens līdz Galgauskas ezeram. Taču pēc brokastīm debesis kļuva skaidrākas un pārgājiens notika. Un, protams, kur, nu, bez uzdevumiem! Jauniešiem pārgājiena laikā jau atkal bija jāvēro apkārtne, bija jāuzzīmē karte, tā, lai to iedodot kādam citam cilvēkam, kurš nezina, kur ir jāiet, saprastu kā nonākt līdz mērķim un pēc tam spētu atgriezties atpakaļ nometnes vietā. Jaunieši karti bija uzzīmējuši, tāpat arī veikuši piezīmes par kādiem īpašiem objektiem, kam jāpievērš uzmanība. Šoreiz jaunieši bija piesardzīgi un ievēroja dažādas zīmes, kas tika speciāli atstātas, lai pārbaudītu viņu vērību un to, kas palicis atmiņā no šīs nedēļas.

Pēc pārgājiena, piknika laikā, tika izrunāts kā veicies nometnē kopumā, kas patika, par ko bija vilšanās, ko mainītu un, ko piedzīvotu vēlreiz. Jaunieši atzina, ka būtu priecīgi, ja nometne tiktu pagarināta par nedēļu, vai ilgāk, un viņiem pat netraucēja dzīvošana mežā bez ērtībām un komforta. Tas bija patiesi augsts novērtējums. Tādēļ varam secināt, ka nometne bija izdevusies nevis par 100%, bet pat vairāk. Un, jā, ļoti iespējams, ka līdzīga nometne tiks organizēta arī nākamajā vasarā, lai atkal sniegtu iespēju jauniešiem apgūt daudz jaunu prasmju un zināšanu, gan par dzīvē noderīgām un praktiskām lietām, gan par dažādu dienestu darbību.

Par to kā mums gāja nometnē, neliels foto ieskats šeit : https://failiem.lv/u/y5bnbv6n?p=1#/   (14.08.2020. papildināts ar zemessargu bildēm)

Gulbenes novada jauniešu centra “Bāze” kolektīva vārdā – liels paldies visiem dienestiem un iestādēm, to darbiniekiem, kuri palīdzēja šīs nometnes organizēšanā.

Nometne tika organizēta Gulbenes novada pašvaldības bērnu nometņu projektu konkursa ietvaros.

07.08.2020.