Dzīvot videi draudzīgi

Tukša plastmasas dzēriena pudele, piena paka, maizes maisiņš, kolas bundža, veca avīze… Atkritumi! Ko ar to visu iesākt? Var samest sadzīves atkritumu konteinerā, samaksāt ikmēneša maksu par atkritumu izvešanu un par tiem aizmirst, vai arī šķirot atkritumus, tā nododot tos otrreizējai pārstrādei. Viens Latvijas iedzīvotājs gada laikā rada aptuveni 333 kg atkritumu. Ir atkritumi, kuri dabā sadalās vairāku simtu vai pat tūkstošu gadu laikā. Diez vai kāds no mums sapņo par dzīvi uz atkritumu kaudzes. 30% no kopējā sadzīves atkritumu svara veido iepakojums.

To varētu šķirot un pārstrādāt otrreiz. Lai saražotu 1 kg papīra, nepieciešami 324 l ūdens. Lai radītu vienu A4 formāta lapu, vajadzīgi 10 l ūdens. Papīru var pārstrādāt līdz pat 7 reizēm un no pārstrādāta papīra ražo olu kastes, kartonu, tualetes papīru, grāmatas, burtnīcas. Plastmasu var pārstrādāt līdz 30 reizēm. Lai plastmasa sadalītos, nepieciešami līdz pat 500 gadi. No PET pudelēm tiek izgatavota tekstilšķiedra, no kā ražo džemperus, T-kreklus, segas un paklājus. Tiek ražoti arī telefona vāciņi, mugursomas, lietussargi, pat bruģis. Stikls dabā nesadalās. Tas var tikai nodilt. Stiklu var pārstrādāt bezgalīgi, iegūstot tādas pašas kvalitātes stiklu kā pirmajā reizē. Stikla pārstrādei nepieciešams par 32% enerģijas mazāk nekā ražojot stiklu pirmo reizi (no smilts – sodas – kaļķu maisījuma). Stiklam var piešķirt otro dzīvi, radot no tā glāzes, vāzes, lampas un citas ikdienā noderīgas lietas. Šķirotie atkritumi nododami šķiroto atkritumu savākšanas vietās BEZ MAKSAS.

Šķirojot atkritumus, ļoti samazinās sadzīves atkritumu daudzums, tātad arī maksa par to izvešanu. Ir 3 dažādu krāsu konteineri, kas paredzēti šķirotajiem atkritumiem. No videi īpaši bīstamiem atkritumiem (elektropreces, baterijas, automašīnu riepas, eļļas, akumulatori u.c.) var atbrīvoties, nododot tos īpašos šķirošanas laukumos. Uzzināt vairāk var LATVIJAS ZAĻĀ PUNKTA mājas lapā www.zalais.lv, no kurienes arī aizgūti iepriekšminētie fakti un skaitļi. Šī informācija tapusi projekta MINIES GLOBĀLI laikā Gulbenes novada jauniešu veidotajā sociālajā kampaņā. Youtube ir skatāmi 2 jauniešu veidoti video. Video “IELEC ZAĻAJĀ!” jaunieši atspoguļo ar atkritumiem saistītās problēmas pasaulē un mudina sabiedrību atbildīgi apsaimniekot atkritumus. Video “Aktīvs! Atbildīgs!” jaunieši rosina jauniešus un citus iedzīvotājus atpūsties aktīvi un atbildīgi pret vidi – ejot dabā, bet nenodarot tai kaitējumu. Jaunieši izveidojuši arī informatīvus plakātus par atkritumiem un to šķirošanu. Projekts jau no aprīļa piedāvā sabiedrībai dažādas aktivitātes, kas mudina būt atbildīgiem pret vidi un piekopt videi draudzīgu dzīvesveidu. Projekta aktivitātes turpinās. Nākammēnes mūsu sociālos tīklus pārņems Alūksnes jauniešu, bet novembrī – Jaunpiebalgas jauniešu veidotās sociālās kampaņas. Par projekta aktualitātēm uzziniet facebook lapā “MINIES GLOBĀLI”.

“Projektu “MINIES GLOBĀLI” (Līg. Nr. 1-20/43) finansē Latvijas vides aizsardzības fonds un Gulbenes novada dome.”