Tikšanās ar uzņēmējiem Alūksnē
Alūksnē, 11.aprīlī atpūtas un izklaides klubā „Cita opera” Vidzemes reģiona jauniešiem bija iespēja piedalīties pasākumā – tikšanās ar uzņēmējiem, projekta „TU.ESI.LV” ietvaros. Uz tikšanos ar uzņēmējiem bija ieradušies jaunieši no Alūksnes un Gulbenes, bet uz viņu jautājumiem saistībā ar uzņēmējdarbību atbildēja atpūtas un izklaides „Cita opera” īpašnieki – Kārlis un Ieva Misiņi un jaunā uzņēmēja Una Tetere-Teterovska, kura izgatavo sveces no ekoloģiskiem materiāliem.
Kārlis un Ieva stāsta: Pirms tam, šajā ēkā bija cits klubs. Mums ideja par kluba atvēršanu radās nejauši, tas viss notika ļoti ātri, aptuveni divu līdz trīs mēnešu laikā. Pamatdoma ir piedāvāt iespēju labi atpūsties. Klubs ir atklāts pavisam nesen, tikai pirms četriem mēnešiem, pagaidām tas ir atvērts piektdienās un sestdienās, bet vasarā tiek plānots atvērt nelielu terasīti.
Uz jautājumu: kur šie jaunie cilvēki guva finansējumu, Ieva dalījās pieredzē: mēs izmantojām iespēju, ko piedāvāja „Hipotēku banka” (tagad „ALTUM”). Kārlis piemin, ka acīm jābūt vaļā un prātam jābūt možam. Bet uz jautājumu, vai jaunie uzņēmēji nenožēlo, ka atvēruši klubu, viņi atbildēja: pagaidām nē, tas ir ļoti liels darbs, bet ko mēs varam zaudēt?! Viņi ir pārliecināti, ka var gūt tikai pieredzi. Kārlis vēl piemin, ka uzņēmējdarbība ir paredzēta uzņēmīgiem cilvēkiem. Tāpat arī jauniešiem interesēja, kādas ir uzņēmējdarbības iespējas mazpilsētā – uzņēmēji uzskata, ka ir iespējas, sevišķi rūpniecības jomā.
Kārlis un Ieva ir iedvesmoti darboties uzņēmējdarbībā, viņi ir pārliecināti, ka var kaut ko dot Alūksnei. Uzņēmējiem tika uzdots jautājums, vai viņi uzskata, ka jauniešiem obligāti ir jāpaliek Alūksnē, uz ko viņi atbildēja – jauniešiem nav obligāti jāpaliek te, bet gan jāatgriežas. Un Kārlis vēl piemin, prom un atpakaļ, ir vērtīgi papeldēt citā dīķīti, lai gūtu pieredzi un pēc tam atgrieztos.
Šie bija tikai daži no jauniešiem interesējušiem jautājumiem. Noslēdzot savu uzņēmējdarbības stāstu, jaunie uzņēmēji atnākušajiem jauniešiem novēlēja būt radošiem, nebaidīties nokrist un sasities, nebaidīties lūgt atbalstu un realizēt savas idejas.
Šie jaunie cilvēki nebija vienīgie, kas dalījās pieredzē uzņēmējdarbībā. To darīja arī Una Tetere-Teterovska, kura izgatavo sveces no ekoloģiskiem materiāliem. Šīs uzņēmējas sojas vaska sveču uzņēmums SIA “Avocado” tika izveidots pirms diviem gadiem ar Alūksnes novada domes atbalstu jaunajiem uzņēmējiem. Una stāstīja par to, kā radusies ideja šāda veida uzņēmējdarbībai, kādus materiālus viņa izmanto sveču liešanai, stāstīja, kur var iegādāties viņas sveces un atbildēja uz klātesošo jauniešu jautājumiem. Jaunajai uzņēmējai arī bija savs viedoklis par jauniešu aizplūšanu uz galvaspilsētu: kad dzīvo Rīgā, tu tur saproti, ka neesi nekas, bet aizbraucot atpakaļ uz Alūksni, tu sajūties kaut kas vērtīgs. Viņa arī ieteica jauniešiem, aizbraucot no Alūksnes, jau izdomāt, kādu lomu un vietu varētu ieņemt atgriežoties.
Šī ir viena no projekta aktivitātēm, kuras laikā jauniešiem tika sniegta iespēja tikties ar uzņēmējiem, uzdot viņiem jautājumus un gūt ieskatu par uzņēmējdarbības aizkulisēm.
Projektu “TUESI.LV” finansiāli atbalsta Islande, Lihtenšteina un Norvēģija.
Lelde Stībele